Printēšana pandēmijā: kāpēc lāzerprintera kārtridži?

Šis ir stāsts par to, kā viens tauriņa spārnu vēziens otrpus okeānam …

Šis ir stāsts par to, kā viens tauriņa spārnu vēziens otrpus okeānam var ietekmēt notikumus šajos krastos – lai arī Ķīna un Latvija atrodas dažādās pasaules malās, tur radies vīruss izmainījis arī manu ikdienas dzīvi. Tostarp esmu iegādājusies jaunu printeri. Kopš maija strādāju no mājām, bet ofisā palikuši vien daži kolēģi. Šī situācija šobrīd pazīstama lielai daļai cilvēku – globālā pandēmija COVID-19, kas mūsu mājvietas pārvērtusi darba birojos. Šajā sakarā vēlos aplūkot tīri praktiskas dabas jautājumu: kā mājas apstākļos nodrošināt kvalitatīvu dokumentu printēšanu?

Kā juriste arvien saskaros ar nepieciešamību pēc papīra formāta. Šajā nozarē ir liels daudzums dokumentu, kuri digitālā formātā nav pieņemami. Ne visu iespējams parakstīt ar e-parakstu, kā arī ne visi to izmanto, sevišķi jau vecāka gadagājuma cilvēki. Tāpat arī ikdienā bieži vien jāstrādā ar lielu informācijas daudzumu, bet acij tīkamāk to lasīt nevis datora ekrānā, bet gan taustāmā veidā, kas turklāt atvieglo atzīmju veikšanas procesu.

Līdz ar pandēmiju lāzerprintera kārtridži nomainīja manus tintes printera kārtridžus. Viss sākās ar to, ka tintes printeris izrādījās sabojājies. Mani tas pārsteidza nesagatavotu – kā tad tā, ja es to pēdējo reizi izmantoju pirms vairākiem mēnešiem? Tolaik gan vēl nezināju, ka tintes printera gadījumā jāprintē vismaz reizi nedēļā – citādi tinte sakalst, jāmaina kārtridžs, bet varbūt pat šī šķietami nelielā šaize var beigties ar to, ka printeris beigās atdod galus. Manējās nu bija caur un cauri atvadījies. Arrivederci! 

Lāzerprinteris vs. tintes printeris

Manu veco Canon salabot izrādījās dārgāk kā iegādāties jaunu. Tomēr arī aizstājējprinteri galu galā nopirku par augstāku cenu kā iepriekšējo. Tomēr biju gatava maksāt, lai nebūtu vēlreiz jāpiedzīvo šī drāma, kad darbus aptur sakaltusi vai aizsērējusi tinte. Tāpēc tintes printeris piemērots tiem, kas printē regulāri, nevis kādam, kas par to aizmirst pat uz vairākām nedēļām. 

Kā izrādās, ilgtermiņa mājas apstākļos lāzerprinteris ir ekonomiskāks variants. Lai arī pats printeris ir dārgāks, tomēr ar lāzerprintera toneri iespējams izprintēt lielāku daudzumu lapu kā ar tintes printeri. Kādreiz to dēvēja par ofisu printeri, jo ar to iespējams izdrukāt tūkstošiem lapu. Lai arī mājās reti kuram nepieciešams tik liels apjoms, tas tomēr kļuvis par populāru izvēli – gan ekonomiskā aspekta, gan ērtības pēc.

Lāzerprinteris ne vien spēj izdrukāt lielāku apjomu, bet arī pati printēšana ir ātrāka. Tintes kārtridžā vidēji ir tik daudz tintes, lai spētu izprintēt 135-1000 lapas, bet lāzerprintera kārtridži tā vietā spēj izprintēt 2000-10000 lapu. Arī kalpošanas mūžs abiem atšķiras – tintes printeriem tie ir vidēji 3 gadi, bet lāzerprinteriem – 5. 

Turklāt mānīgs ir priekšstats, ka, izvēloties tintes printeri, kuru var iegādāties sākot no aptuveni 30 EUR, tiks izdarīts pakalpojums maciņam. Lai arī lētākais lāzerprinteris maksā teju dubultā, tomēr par lāzerprintera kārtridžiem rezultātā izdotās summas nav tik astronomiskas kā tintes printeru gadījumā. Tā kā ar tiem var izdrukāt vien pārsimts lapu, kārtridži bieži jāmaina. Un jau divos mēnešos par kārtridžiem būs samaksāts vairāk kā oriģinālā printera cena. 

Manuprāt, ir tikai viens iemesls, lai lemtu par labu tintes printeriem – gadījumā, ja bieži nepieciešams printēt attēlus. Tintes printera gadījumā bildes būs daudz kvalitatīvākas, attēlam būs labāka izšķirtspēja, dziļums. Iespējams iegādāties speciālus tintes fotoprinterus, kas radīti tieši augstas kvalitātes fotogrāfiju printēšanai.

No ekonomiskās puses vērtējot, atliek vien salīdzināt lāzerprintera kārtridža un tintes printera kārtridža izmaksas uz 1 lapu. Lai arī lāzerprintera kārtridžs ir dārgāks, tomēr tā izmaksas par 1 lapu, ņemot vērā, ka tas spēj izdrukāt pat uz pusi vairāk kā tintes kārtridžs, ir zemākas. Turklāt arī nav lieki jāņemas ap printeri, regulāri mainot kārtridžus.

Mūsdienās lāzerprinteris nebūt nav tikai milzīga ofisa printera variants. Pieejami arī nelieli modeļi, kurus ērti novietot mājās uz rakstāmgalda, un tie aizņem maz vietas. Kādreiz tā bija tikai tintes printeru priekšrocība, bet šodien lāzerprintera izmērs raizes vairs nesagādā.

Lāzerprinteris ir labākā izvēle tiem, kas printē rakstītus dokumentus, teksts ir augstas kvalitātes, ass. Ja nolemtu printēt fotogrāfijas, lāzerprinterim gan tas būtu izaicinājums. Tādā gadījumā vajadzētu doties uz fotosalonu.

Kur likt kārtridžus pēc izlietošanas?

Vai tie būtu lāzerprintera kārtridži vai arī tintes, abos gadījumos jāņem vērā, ka tā ir plastmasa. Pudeļu un maisiņu pilnās jūras liek aizdomāties… Tomēr vai izlietotos lāzerprintera kārtridžus var mest plastmasai paredzētajā atkritumu tvertnē? Atbilde ir nē – šajā gadījumā tie jānodod specializētā punktā.

Lai vai kā, pirms norakstīt lāzerprintera kārtridžu, vēl der to uzpildīt atkārtoti. Savas 3 reizes to iespējams izdarīt. Viens un tas pats kārtridžs var kalpot ilgāk arī gadījumā, ja tiek apmainīta kāda nolietojusies detaļa – speciālisti var veikt atbilstošu apkopi. Es izmantoju salonu kartridzuuzpilde.lv, kas atrodas Rīgas centrā, Matīsa ielā 8. Tas aizņem vidēji 15 minūtes. Tik ilgi arī automašīnu pie veikala stāvvietā var atstāt bez maksas.

Turpināt uzpildīt to pašu kārtridžu gan nevar bezgalīgi. Kādā brīdī tā resurss tiek izsmelts, jāiegādājas jauns. Tomēr veco kārtridžu var atdot, piemēram, tajā pašā veikalā Matīsa ielā, kur speciālisti parūpēsies par tā tālāko nogādi īstajai pārstrādes kompānijai. Šī ir vienīgā vieta, kur, cik man zināms, kārtridžus var nodot otrreizējai pārstrādei bez maksas.

Patīkami, ja par ilgtspējīgāku saimniekošanu piedomā ne vien mūsu ofisi, bet arī mājās pārņemam šos dabai draudzīgās domāšanas paradumus. Nav jau tik grūti pa ceļam iebraukt un parūpēties, lai atkritumi tiktu nogādāti tam paredzētajā vietā. Savukārt izprintēto lasāmvielu, kura vēlāk vairs nav vajadzīga, lieku papīram paredzētajā atkritumu tvertnē, kur par tās pārstrādāšanu parūpēsies tālāk.

Kur es liku veco printeri?

Ja jau sāku par otrreizējo pārstrādi, tad izstāstīšu līdz galam. Kur likt salūzušo printeri, es sākotnēji, protams, nezināju. Nebiju vēl saskārusies ar situāciju, kad jāizmet kāda elektroierīce. Caur draugu draugiem uzzināju par elektropunkts.lv. Šeit speciālisti pārstrādā tieši šāda veida bīstamos atkritumus, tajā skaitā, printerus. Ievietotu printerī atstāju arī sakaltušo kārtridžu. 

Ja tiek nodots printeris + kārtridžs, šajā gadījumā par kārtridža otrreizējo pārstrādi jāmaksā nav. Tomēr ja sakrājusies laba izlietoto kārtridžu kaudzīte, par atsevišķu samaksu arī elektropunkts.lv parūpēsies par to nogādi atbilstošajām iestādēm. Tie ir 95 centi + PVN. 

Jaunā darba ikdiena

Kamēr veidoju rakstu, manā mājas ofisā tikām lāzerprinteris klusi pilda savus darba uzdevumus. Lāzerprintera kārtridžs arī neniķojas. Taisnības labad gan jāatzīst, ka arī šo nevar atstāt pilnīgi savā vaļā bez jebkādas uzraudzības. Lāzerprinteri vēlams izmantot vismaz reizi divos mēnešos, lai dīkstāve nenodarītu kaitējumu ne pašam printerim, ne kārtridžam. 

Savā ziņā jaunais koronavīrusa diktētais ritms man ir tīri pa prātam. Tas biznesiem liek padomāt par reālo telpu īrēšanas nepieciešamību. Tikpat labi ne vienmēr jāstrādā no ofisa. Daža laba slinkā diena, strādājot no mājas dīvāna ērtā halātiņā, nebūt nav sliktāka. Arī ražīgi. Turklāt tikām var biežāk redzēt bērnus, pabūt mājās, baudīt pašgatavotas mājas pusdienas. Domāju, ka arī pēc šī vīrusa mūsu darba dienas vairs nebūs tādas kā iepriekš. Visiem nu ir atvērtas acis, ka biznesa modelis var būt arī citādāks.

Gan jau, ka ne es vienīgā esmu lauzījusi galvu, kādu printeri šajā laikā iegādāties. Pagaidām gan lāzerprinteris liekas pats labākais risinājums. Nosaukums arī skan gana nopietni. Un, ja mājās vairāk brīvā laika un radošs noskaņojums, šajā instrukcijā iespējams redzēt, kā lāzerprintera kārtridžu uzpildīt pašam. Ja nu tas tomēr liekas pārāk piņķerīgi, vismaz tajās dienās, kad pandēmijas situācija to atļauj, var aiztecēt uz servisu, kur to veikli un naski paveic speciālisti. 

Ja nu tomēr ārkārtas situācijas dēļ mājas atstāt liekas pārāk riskanti, tad jaunu lāzerprintera kārtridžu par izdevīgākām cenām var iegādāties arī mājas lapā kartridzuuzpilde.lv. Šeit tiek piedāvāti ne vien oriģināli kārtridži, bet arī savietojamie – tie maksimāli pielīdzināti oriģinālajai produkcijai. Cenu starpība ir vairāki desmiti eiro, bet kvalitāte ir tā pati, tāpēc noteikti vērts izvēlēties šos modeļus. Pēc vienota cenrāža kārtridžu var nogādāt vai nu caur pakomātu vai ar kurjeru līdz mājas durvīm. 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *