Droša zibens aizsardzība pasargās mājokli un dzīvību

http://zibens.lv/

Zibens daž…

http://zibens.lv/

Zibens dažādā daba ir piesaistījusi cilvēkus jau gadu tūkstošus. No vienas puses, tā ir bīstama, nelaimi un postu nesoša dabas parādība, bet no otras puses – skaists, brīnumains, maģisks un prātam neaptverams brīdis negaisa laikā. Droša zibens aizsardzība palīdzēs izbaudīt zibens skaistumu droši un mierīgi, nekaitējot ne savai veselībai, ne apdraudot mājokli.

Kas īsti ir zibens?

Bērnībā vecmāmiņas zibens laikā izslēdza elektriskās iekārtas un aizvēra logus. Zināma patiesība šajās darbībās arī bija, jo zibens rodas elektriskā lauka izlādē starp mākoņiem. Pārsvarā šis process mēdz notikt negaisa, sniegputeņa vai vulkāna izvirduma laikā. Zibeni var vizualizēt, iztēlojoties ļoti apjomīgu elektrisku dzirksteli, kas izveidojas starp pretēji uzlādētajiem elektriskajiem laukiem. Debesīs – atmosfērā vienmēr var atrast elektrības krājumus, tieši tāpēc šis elektriskais lauks var izlādēties jebkur.

Nereti cilvēki Latvijā domā, ka mūsu klimatiskajos apstākļos zibens aizsardzība nav tik ļoti nepieciešama, jo zibens uzplaiksnījumi reti novērojami. Protams, zibeni biežāk var sastapt Ekvatora tuvumā – etiopieši ar spēcīgu negaisu sastopas arī  220 dienas gadā. Arī Latvijas klimatiskajos apstākļos zibens novērojams gana bieži, sevišķi vasarā, tādēļ zibens aizsardzība ir fundamentāli nepieciešama.

Iemesls zibens aizsardzības nepieciešamībai ir pavisam vienkāršs. Zibens uzplaiksnījums netverami  ātrs – tas ilgst tikai 0.2 sekundes un var uz visiem laikiem mainīt dzīvi. Tas ir 2-3 km garš un spēj izkausēt smiltis. Iesperot kokā, spēriens burtiski “uzvāra” tā sulu no koka iekšpuses.  Var iedomāties, kas notiek ar mājokli, ja tajā nav ierīkota zibensaizsardzība.

Zibens aizsardzība cauri laikmetu griežiem

Pirmo reizi pasauli ar zibens novedēju iepazīstināja krievu zinātnieks Loskotovs 18. gs. Rēķinoties ar neaptveramo zibens spēju,  viņš izgudroja pavisam vienkāršu metodi, kā pasargāt ēkas. Loskotovs  vertikāli piestiprināja pie ēkas metāla stieni un ar stiepli savienoja ar metāla priekšmetu, kuru ieraka zemē. Tas nodrošināja to, ka zibens radīto elektrību novadīta zemē un izklīdināja. Arī pašlaik zibens aizsardzībā darbojas Loskotova radītie principiem.

Zibensnovedēji mūsdienās

Saskaņā ar valsts likumiem un būvnormatīviem, ar zibens aizsardzību jābūt aprīkotai katrai ēkai. Tāpat ir izgudrota ne tikai ārējā, bet arī iekšējā zibensaizsardzība, kas pasargā pārspriegumus, līdz ar to spēriena laikā iespējams izglābt arī elektroiekārtas.

Ierastā prakse ir iekļaut zibens aizsardzību projekta sākotnējā izstādē. Protams, ierīkot sistēmu var jebkurā ēkas darbības fāzē arī pēc tam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *