Šis ziņojuma veids ir pirmais, par ko iedomājamies, kad nepieciešams atrast darbu, dzīvokli, jānopērk kas tāds, kas nav pieejams veikalā, piemēram, kāds amatnieku izstrādājums. Filoloģiski pētot sludinājuma nozīmi, pēc definīcijas tas ir īss un konkrēts paziņojums, ar mērķi nepārprotami skaidri paziņot par tā autora vajadzību vai kādu īpašu notikumu.
Protams, ka mūsdienās izmantotākie un visērtākie ir interneta paziņojumi, tomēr arī avīzēs un žurnālos joprojām ir atsevišķas, kas informē par darba iespējām, piedzimšanu un bērēm, un citām svarīgām lietām. Svarīga nozīmē arī drukātajiem medijiem joprojām ir reģionos un mazpilsētās, jo internets nav tik brīvi pieejams.
Sludinājumu vēsture
Jau senie ēģiptieši izmantoja papirusu, lai uz tā rakstītu tekstus un uzlīmētu tos uz sienām, ar mērķi informēt citus par kādu preci vai pakalpojumu. Tāpat šie ziņojumi uz papirusa izrakumu laikā atrasti arī Arābijā. Savukārt, Senajā Grieķijā un Romā tas bija populārs veids, kā informēt par atrasto un pazaudēto. Pirmie sludinājumi Āfrikā, Āzijā un Ziemeļamerikā tika atrasti kā zīmējumi uz sienām un klintīm, kas var būt datējami pat ar 4000 gadiem pirms mūsu ēras. Savukārt, senajā Ķīnā pirmos ziņojumus gatavoja dzejoļu formā un tie saglabājušies kā sludinājumi, kuru laikā mēģināja pārdot konfektes.
Eiropā šāda reklāma ienāca salīdzinoši krietni vēlāk, viduslaikos. Tā kā lielākā daļa cilvēku nemācēja lasīt, tie tika uzzīmēti, parādot, piemēram, drēbi, cepuri, miltus, kalēju utt. Tā bija vienkāršākā šo ziņojumu forma. 18.gs.šī informācija jau sāka parādīties arī avīzēs. Pēc drukātās preses zelta laikmeta, sludinājumi kļuva par ikdienas sastāvdaļu un to nozīme tikai pieaug.
Gramatiski pareizs sludinājums
Sekojot gramatikas likumiem, tajā jāietver šāda informācija:
- nepieciešams norādīt ļoti konkrētus faktus, kas saistīti ar tā saturu un rada nepārprotamu iespaidu;
- parasti raksta ar mērķi pārdot, pirkt, mainīt, nomāt, īrēt vai izīrēt, paziņot par kādu pasākumu un citiem;
- obligāts nosacījums ir kontaktinformācija, lai vajadzības gadījumā būtu iespējams sazināties un noskaidrot nepieciešamo papildus informāciju par tā saturu;
- jāizceļ svarīgākais – tā mērķis un ziņa, tāpēc teksta izkārtojumam nav īpašu nosacījumu, sevišķi mūsdienās.
Sludinājumu portālu nozīme aizvien pieaug
Šie portāli kļūst tikpat nozīmīgi kā tirdzniecības centri. Pašlaik populārākajos interneta portālos var nopirkt visu – gan preces, gan atrast sev nepieciešamos pakalpojumus, meistarus, darbiniekus. Pozitīvais aspekts ir bezmaksas ziņojumi un arī citas aktivitātes, kas palīdz tekstu izcelt vairāk, līdz ar to pārdot efektīvāk. Sludinājumu portāli ir ārkārtīgi ērts veids, kā atrast meklēto, neizejot no mājām.
Interesanti sludinājumi, kas izraisa smaidu
Sociālajos tīklos izlasāmi dažādi ziņojumi, kuru autori to sagatavošanai piegājuši ārkārtīgi radoši un neparasti. Piemēram, vīrietis piedāvāja izmantot sevi kā karti vai navigāciju, pie tam izmantojot sabiedrisko transportu, jo autobraucējiem viņš palīdzēt nevarēs. Maksa par šo unikālo pakalpojumu ir 5 eur.
Tikpat atpazīstams ir pārdošanas teksts, kurā Audi īpašnieks to piedāvāja iegādāties par 480 eiro. Šī ziņa tik ļoti sajūsmināja apkārtējos, jo tekstā bija tieši viens teikums, kurā lakoniski nosaukta mašīnas cena. Cilvēki to “šēroja” tūkstošiem reižu. Nav gan zināms, vai auto reāli tika pārdots. Citu vidū pamanāma bija arī kāda dāma Purvciemā, kura izīrēja vienu istabu savā dzīvoklī, bet sludinājumā nebija neviena dzīvokļa attēla, tā vietā ievietoto savi foto.
Sludinājums ir laikmeta simbols
Tas nav tikai vienkāršs informatīvs teksts – patiesībā tā ir liela daļa no vēstures, kas paliks turpmākajām paaudzēm un liecinās par to, kā esam dzīvojuši 21.gs. Tā kā teksti, ko rakstām ilustrēs mūsu dzīvi, vērtības un uztveri.