Māju zibens aizsardzība var izglābt māju un pat dzīvību

māju zibens aizsardzība

māju zibens aizsardzība

Zibens ir pārsteidzoša un unikāla dabas parādība, ar kuru nevēlētos sastapties neviens mājas vai komerctelpas īpašnieks. Ja rodas jautājums, kāpēc nepieciešama māju zibens aizsardzība, tad atliek tikai paraudzīties uz zibeni no cita skatu punkta. Neskatoties uz to, ka zibens spēriens ilgst tikai 0.2 sekundes, tas var sasniegt 2 līdz 3 km garumu, īpašos gadījumos pat 20 km. Arī strāvas stiprums ir iespaidīgs, sasniedzot pat 100 000 ampērus un vairākus miljonus voltu spriegumu. Arī 30 000 km/h lielais ātrums sasniedz kosmisku spēku.

Piemēram, iesperot kokā zibens burtiski uzvāra tā sulu no iekšpuses un spēj par izkausēt smiltis. Tieši tas ir iemesls, kāpēc ir nepieciešama zibens aizsardzība, jo spēriens mājai var nodarīt ne tikai finansiālus, bet arī fiziskus zaudējumus. Tieši tāpēc jau 18.gs. tika radīts zibensnovedējs, kas palīdzēja cilvēkiem pasargāt mājokļus un savu dzīvību, jo zibens būtībā ir milzīgs elektriskais lādiņš, kas izdalās ēkā.

Kā strādā klasiskā un pasīvā zibens aizsardzība

Protams, būtiskākais zibens aizsardzības mērķis ir pasargāt ēku un tajā dzīvojošos no tiešās zibens izlādes un ar to saistītā uguns riska. Tikpat svarīgi ir spēt pasargāt ēkā izvietotās elektroierīces, ko speciālisti veic izvietojot speciālas pārsprieguma aizsardzības sistēmas. Klasiskās aizsardzības gadījumā uz ēkas  jumta tiek uzstādīts metāla stiepļu siets un uztvērējstieņi, savukārt gar fasādi izvieto novadītājus, lai uztverto elektrisko zibens lādiņu novadītu uz zemējuma kontūru, kas tiek ierakts gruntī pa ēkas perimetru vai atsevišķi pie novadītāja punktiem. Ir arī pasīvā aizsardzība, kuras laikā augstākajā punktā uzstāda mastu ar uztvērējgalviņu un gar fasādi izvieto novadītājus.

Kā izvēlēties drošāko zibens aizsardzību

Latvijas būvnormatīvi nosaka to, ka ikvienai ēkai jābūt aprīkotai ar šo sistēmu. Parasti to piemēro jau ēkas projekta sagatavošanas fāzē. Protams, aizsardzību var uzlikt arī vēlāk. Izvēloties uzņēmumu, kas uzstāda zibensnovedēju, jāpievērš uzmanība garantijām par sniegtajiem pakalpojumiem, jābūt pārliecībai par  tajā strādājošiem profesionāļiem un jaunākajām tehnoloģijām.

Brīdī, kad pircējs ir izvēlējies pakalpojumu sniedzēju, tiek nodots pieprasījums. Pēc tam speciālisti dodas uz objektu, lai varētu noteikt labākos iespējamos risinājumus un kopējo objekta bīstamību. Zibens aizsardzības tehniskā projekta galvenās daļas ir riska novērtējums, aprēķinu kalkulācijas, materiālu specifikācijas, detalizēti rasējumi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *